EEH-ZC1J220XV
DigiKey Part Number
P123717TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123717CT-ND - Cut Tape (CT)
P123717DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZC1J220XV
Description
CAP ALUM HYBRID 22UF 20% 63V SMD
Detailed Description
22 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZC1J220XV Models
Category
Series
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C