EEH-AZE1E331B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZE1E331BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZE1E331BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZE1E331B
Description
CAP ALUM HYBRID 330UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 2000 Hrs @ 145°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-AZE1E331B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
330 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 145°C