EEH-AZA1H680B | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEH-AZA1H680B |
Description | CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEH-AZA1H680B Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 100 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance 68 µF | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type Through Hole |
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm | Package / Case Radial, Can |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Base Product Number |