EEF-UE0E471ER
DigiKey Part Number
PCE4502TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4502CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-UE0E471ER
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 12mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-UE0E471ER Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Capacitance
470 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm