ECW-FJ80355J
DigiKey Part Number
10-ECW-FJ80355J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FJ80355J
Description
CAP FILM 3.5UF 800VDC RADIAL
Detailed Description
3.5 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FJ80355J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.7 mOhms