ECW-FJ80335J
DigiKey Part Number
10-ECW-FJ80335J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FJ80335J
Description
CAP FILM 3.3UF 800VDC RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FJ80335J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.472" W (31.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11.3 mOhms