ECW-FJ1B105JA
DigiKey Part Number
10-ECW-FJ1B105JA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FJ1B105JA
Description
CAP FILM 1.0UF 1100VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FJ1B105JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36.5 mOhms