ECW-FG80225J
DigiKey Part Number
10-ECW-FG80225J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FG80225J
Description
CAP FILM 2.2UF 800VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FG80225J Models
Category
Size / Dimension
1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±5%
Applications
Automotive; High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
800V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C