ECW-FE2W225JA
DigiKey Part Number
10-ECW-FE2W225JA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-FE2W225JA
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECW-FE2W225JA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
450V