ECQ-UAAV334R1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UAAV334R1
DigiKey Part Number
10-ECQ-UAAV334R1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAV334R1
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 310VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAV334R1 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
310V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C