ECQ-UAAV154T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UAAV154T1
DigiKey Part Number
10-ECQ-UAAV154T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAV154T1
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAV154T1 Models
Size / Dimension
0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
310V
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C