ECQ-UAAF684K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2 735
Datasheet
0.68 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF684K
DigiKey Part Number
P14791-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF684K
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF684K Models
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C