ECQ-UAAF475T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 1 401
Datasheet
4.7 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF475T1
DigiKey Part Number
P124120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF475T1
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF475T1 Models
Size / Dimension
1.220" L x 0.906" W (31.00mm x 23.00mm)
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
AEC-Q200, X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C