ECQ-UAAF475M
DigiKey Part Number
P123494-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF475M
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 275VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF475M Models
Size / Dimension
1.220" L x 0.906" W (31.00mm x 23.00mm)
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±20%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C