ECQ-UAAF335K
DigiKey Part Number
P123489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF335K
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 275VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF335K Models
Size / Dimension
1.220" L x 0.748" W (31.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
1.161" (29.50mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C