ECQ-UAAF334K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF334K
DigiKey Part Number
P14789-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF334K
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF334K Models
Size / Dimension
0.689" L x 0.354" W (17.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C