ECQ-UAAF224SA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 760
Datasheet
0.22 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF224SA
DigiKey Part Number
P124145-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF224SA
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF224SA Models
Size / Dimension
0.689" L x 0.295" W (17.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
AEC-Q200, X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C