ECQ-UAAF224K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 3 666
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
In Stock: 975
0.22 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF224K
DigiKey Part Number
P14788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF224K
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF224K Models
Size / Dimension
0.689" L x 0.295" W (17.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C