ECQ-UAAF154TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 857
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF154TA
DigiKey Part Number
P124133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF154TA
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF154TA Models
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
AEC-Q200, X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C