ECQ-UAAF104TA
DigiKey Part Number
P124132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF104TA
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF104TA Models
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
AEC-Q200, X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C