ECH-U1H393GB5
DigiKey Part Number
PCF1120TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1120CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1120DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH-U1H393GB5
Description
CAP FILM 0.039UF 2% 50VDC 1210
Customer Reference
Detailed Description
0.039 µF Film Capacitor 30V 50V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECH-U1H393GB5 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Tolerance
±2%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
30V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
50V