ECE-A1CN101UB
DigiKey Part Number
10-ECE-A1CN101UBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A1CN101UBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1CN101UB
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
306 mA @ 10 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C