ECA-2AM220I
DigiKey Part Number
10-ECA-2AM220ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-2AM220ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AM220I
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-2AM220I Models
Ripple Current @ High Frequency
195.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C