ECA-1AM331
ECA-1AM331
DigiKey Part Number
P5125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1AM331
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-1AM331 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
561 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C