DSC2002S0L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DSC2002S0L |
Description | TRANS NPN 50V 0.5A MINI3-G3-B-B |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 50 V 500 mA 160MHz 200 mW Surface Mount Mini3-G3-B-B |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DSC2002S0L Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 170 @ 150mA, 10V |
Mfr | Power - Max 200 mW |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 160MHz |
Part Status Discontinued at DigiKey | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 500 mA | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50 V | Supplier Device Package Mini3-G3-B-B |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 600mV @ 30mA, 300mA | Base Product Number |