DSC2002S0L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
onsemi
In Stock: 2 404
Datasheet
Upgrade
onsemi
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
Rohm Semiconductor
In Stock: 12
In Stock: 151
Bipolar (BJT) Transistor NPN 50 V 500 mA 160MHz 200 mW Surface Mount Mini3-G3-B-B
DSC2002S0L
DigiKey Part Number
DSC2002S0LTR-ND - Tape & Reel (TR)
DSC2002S0LCT-ND - Cut Tape (CT)
DSC2002S0LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC2002S0L
Description
TRANS NPN 50V 0.5A MINI3-G3-B-B
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DSC2002S0L Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
170 @ 150mA, 10V
Mfr
Power - Max
200 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
160MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Supplier Device Package
Mini3-G3-B-B
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
600mV @ 30mA, 300mA