6SEPC560MW
DigiKey Part Number
P16366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6SEPC560MW
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6SEPC560MW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.6 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C