2R5TPE680MFL
DigiKey Part Number
P16549TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16549CT-ND - Cut Tape (CT)
P16549DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2R5TPE680MFL
Description
CAP TANT POLY 680UF 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
2R5TPE680MFL Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D3L
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz