25TQS10MED
DigiKey Part Number
P19857TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19857CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25TQS10MED
Description
CAP TANT POLY 10UF 25V 1411
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 1411 (3528 Metric) 100mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
25TQS10MED Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B1S
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz