16SVPG1200M
DigiKey Part Number
10-16SVPG1200MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16SVPG1200MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-16SVPG1200MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPG1200M
Description
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 7mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16SVPG1200M Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7 A @ 100 kHz
Capacitance
1200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V