100SXV15MX
DigiKey Part Number
P122444TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122444CT-ND - Cut Tape (CT)
P122444DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100SXV15MX
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 100 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
100SXV15MX Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
15 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C