P-240C/A14
DigiKey Part Number
P108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P-240C/A14
Description
BATTERY NICAD 1.2V 2.4AH C
Customer Reference
Detailed Description
C 1.2 V Nickel Cadmium Battery Rechargeable (Secondary) 2.4Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
1.02" Dia x 1.97" H (25.8mm x 50.0mm)
Series
Termination Style
Flat Top (Non-Extending)
Packaging
Bulk
Discharge Rate
480mA
Part Status
Obsolete
Standard Charge Current
240mA