HHR-300CHT
DigiKey Part Number
P639T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-300CHT
Description
BATTERY NIMH 1.2V 3.1AH C
Customer Reference
Detailed Description
C 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 3.1Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
1.02" Dia x 1.97" H (25.8mm x 50.0mm)
Series
Termination Style
Solder Tab
Packaging
Bulk
Discharge Rate
620mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
300mA