ERZ-E11A241S1
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A241S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A241S1
Description
VARISTOR 240V 6KA RADIAL DISC
Detailed Description
240 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
84J
Capacitance @ Frequency
620 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Radial, Disc
Varistor Voltage (Typ)
240 V