ERZ-E11A221S1
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A221S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A221S1
Description
VARISTOR 220V 6KA RADIAL DISC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
78J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
660 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Radial, Disc
Varistor Voltage (Typ)
220 V