ERJ-U06D1R58V is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.58 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
ERJ-U06D1R58V
DigiKey Part Number
10-ERJ-U06D1R58VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-U06D1R58V
Description
RES 1.58 OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
Temperature Coefficient
-100/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)