ERJ-B1AJ561U is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
560 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
ERJ-B1AJ561U
DigiKey Part Number
ERJ-B1AJ561U-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-B1AJ561U
Description
RES SMD 560 OHM 1W 2010 WIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-B1AJ561U Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)