ERJ-12ZYJ241U
DigiKey Part Number
P240WTR-ND - Tape & Reel (TR)
P240WCT-ND - Cut Tape (CT)
P240WDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-12ZYJ241U
Description
RES 240 OHM 5% 3/4W 2010
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-12ZYJ241U Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)