TXS2SA-L-24V-X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 123
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXS2SA-L-24V-X
DigiKey Part Number
255-TXS2SA-L-24V-XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-L-24V-X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
11.52 kOhms
Coil Current
2.1 mA