TX2SS-4.5V-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Image for TX2SS-4.5V-1 is not available
TX2SS-4.5V-1
DigiKey Part Number
255-TX2SS-4.5V-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-4.5V-1
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
220W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA