TX2SA-L2-4.5V-X
DigiKey Part Number
TX2SA-L2-4.5V-X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-L2-4.5V-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
101 Ohms
Coil Current
44.5 mA