TX2SA-L2-12V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 1 999
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TX2SA-L2-12V
DigiKey Part Number
255-1495-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-L2-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TX2SA-L2-12V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA