TX2SA-L2-1.5V
DigiKey Part Number
255-2305-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-L2-1.5V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX2SA-L2-1.5V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
1.13 VDC
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
11.2 Ohms
Coil Current
134 mA