TX2SA-4.5V-Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TX2SA-4.5V-Z
DigiKey Part Number
255-1788-2-ND - Tape & Reel (TR)
255-1788-1-ND - Cut Tape (CT)
255-1788-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-4.5V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
0.45 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA