TQ2SA-24V-X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 33 861
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TQ2SA-24V-X
DigiKey Part Number
255-2262-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-24V-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 24V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
500 mA
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA