TQ2-L2-24V
DigiKey Part Number
255-1009-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2-L2-24V
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
EDA/CAD Models
TQ2-L2-24V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Operate Time
3 ms
Release Time
3 ms
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Coil Resistance
1.92 kOhms
Load - Max Switching
125VA, 110W
Base Product Number
Coil Current
12.5 mA