TQ2-L2-12V
DigiKey Part Number
255-1008-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2-L2-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TQ2-L2-12V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Operate Time
3 ms
Part Status
Active
Release Time
3 ms
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
1 A
Relay Type
Telecom
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Coil Resistance
720 Ohms
Load - Max Switching
125VA, 110W
Base Product Number
Coil Current
16.7 mA