NC4D-DC12V
DigiKey Part Number
255-3990-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC4D-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA
Coil Resistance
200 Ohms
Coil Current
60 mA