NC2EBD-DC24V
DigiKey Part Number
255-3999-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC2EBD-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA
Coil Resistance
1.6 kOhms
Coil Current
15 mA