JW2SN-B-DC24V
DigiKey Part Number
255-2227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW2SN-B-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
22 mA
Coil Resistance
1.1 kOhms